Strona główna
>
Nadbałtyckie Centrum Kultury Gdańsk - Centrum św. Jana
>
Beacon YourWay: Tablica informacyjna numer dwa - Epitafium Jana Jakuba Cramera, Nagrobek Nathanaela Schrödera, Stalla Rady Kościoła
Epitafium Jana Jakuba Cramera
Autor: nieznany
Datowanie: tysiąc sześćset pięćdziesiąty dziewiąty rok
rama – alabaster złocony, czarny wapień, obraz olejny na płótnie (kopia z tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego trzeciego roku)
Barokowe epitafium pastora kościoła świętego Jana - Jana Jakuba Cramera pochodzi z siedemnastego wieku. Ma formę bogato rzeźbionej ramy z alabastru z obrazem głównym malowanym techniką olejną na płótnie. To kopia oryginalnego, zaginionego obrazu. Przedstawia pastora Jana Cramera, ukazanego w ujęciu trzy czwarte, w ciemnym stroju z białą kryzą. Twarz mężczyzny okalają długie włosy i długa, ciemna broda. W lewej ręce trzyma złożoną księgę. W dolnej części epitafium znajduje się tablica inskrypcyjna ze złoconym napisem w języku łacińskim poświęcona życiu i zasługom zmarłego oraz ważnym wydarzeniom z jego życia. Epitafium należy do historycznych obiektów wyposażenia kościoła świętego Jana poświęconych osobie związanej ze świątynią. Cramer pełnił w kościele przez trzydzieści siedem lat posługę kapłańską jako pastor.
Nagrobek Nathanaela Schrödera
Autor: nieznany
Datowanie: tysiąc sześćset sześćdziesiąty ósmy rok
piaskowiec, wapień, alabaster, rzeźbiony, polichromowany, złocony
Barokowy nagrobek Nathanaela Schrödera to przyścienny obiekt architektoniczny wykonany z czerwonego i czarnego wapienia, z pełnoplastycznymi, polichromowanymi i złoconymi dekoracjami rzeźbiarskimi z piaskowca i alabastru. Front zdobi tablica ujęta w rzeźbioną ramę ze złoconą inskrypcją dotyczącą życia zmarłego z datami urodzin i śmierci.
Po obu stronach stoją pełnoplastyczne postaci kobiece przedstawiające dwie cnoty kardynalne, Sprawiedliwość i Męstwo. Na sarkofagu, ustawiony jest wysoki obelisk w kształcie piramidy. Pod nim spoczywa niemal naturalnej wielkości uskrzydlony lew świętego Marka. Na ścianie czołowej piramidy umieszczono kartusz z alabastrowym popiersiem Nathanaela Schrödera w bogatej, owalnej ramie w formie liściastego wieńca z wolutami i wstęgami. Pod koniec drugiej wojny światowej zniszczeniu uległa część dekoracji.
Stalla Rady Kościoła
Autor: nieznany
Datowanie: tysiąc sześćset siedemdziesiąty drugi rok
drewno dębowe, rzeźbione, polichromowane, malowane (sceny z postaciami)
Pochodzącą z siedemnastego wieku barokową stallę Rady Kościoła zbudowano z dwóch ław zwieńczonych krótkim baldachimem. Wykonana z drewna dębowego i polichromowana, posiada bogatą dekoracją snycerską i malarską. Skórzane zaplecki siedzisk zdobi wytłaczany ornament roślinny. Stallę przyozdabiają obrazy biblijnych postaci z ich atrybutami, zaś krańce ław - ażurowa kompozycja. Wewnątrz ławy zachowała się oryginalna numeracja miejsc i metalowe haczyki, jednak po ewakuacji i wieloletnim magazynowaniu zaginęło kilka ornamentów i detali. Stalla Rady Kościoła jest jednym z cenniejszych obiektów historycznego wyposażenia świątyni, zasiadali w niej znamienici parafianie kościoła wchodzący w skład Rady, między innymi Zachariasz Zappio.