Strona główna
>
Lokalna Organizacja Turystyczna BESKIDY - Leśna ścieżka przyrodnicza
>
Beacon YourWay: Drzewa iglaste
Na terenie Polski występują 4 rodzime gatunki drzew iglastych o znaczeniu lasotwórczym. Są to: sosna zwyczajna, świerk pospolity, jodła pospolita i modrzew europejski.
Sosna zwyczajna to królowa polskich lasów. Zajmuje około 67 procent ich powierzchni. Drzewo może osiągać wysokość ponad 30 metrów. Ażurowa korona przepuszcza światło do dna lasu. Igły rosną na krótkopędach po 2 sztuki, długie 3-8 cm, skręcone, ostro zakończone. Młode szyszki są zamknięte i zielone, dojrzałe brązowieją i otwierają się. Sosna jest gatunkiem szybkorosnącym.
Świerk pospolity w Polsce jest gatunkiem przeważnie górskim. Drzewo może osiągnąć wysokość nawet ponad 50 metrów. Gęsta i długa korona praktycznie nie przepuszcza światła. Igły sztywne, twarde, szpiczasto zakończone, długości 1-3 cm, ułożone równomiernie wokół gałązki. Szyszki początkowo zielone, z czasem jasnobrązowe, zwisające, długie 10-15 cm, opadają w całości.
Jodła pospolita jest gatunkiem typowo górskim, może osiągnąć wysokość ponad 40 metrów. Posiada gęstą - lecz nie tak długą jak świerk – koronę. Kora w młodym wieku gładka jasnopopielata, z czasem spękana na drobne łuski. Igły płaskie, długości 1-4 cm, górna strona igły ciemno zielona, dolna jaśniejsza, matowa z dwoma liniami białego nalotu woskowego. Igły z wcięciem na końcu. Szyszki stojące, długie około 15 cm, zielone z czasem brązowieją.
Modrzew europejski to obok sosny zwyczajnej najszybciej rosnące drzewo iglaste w Polsce. To jedyny gatunek iglasty, który na zimę zrzuca igły. Dorasta do ponad 40 metrów wysokości. Igły jasnozielone, miękkie, nie kłujące, na krótkopędach rosnące pękami po 20-40 sztuk. Szyszki małe, długość do 5 cm, owalne, młode zielone, dojrzałe jasnobrązowe z łuską na brzegach.
Daglezja zielona pochodzi z Ameryki Północnej. Zadomowiła się jednak na stałe także w niektórych regionach Europy. Drzewo wytwarza mocne, trwałe drewno bez sęków. Igły równowąskie o długości 2–3,5 cm, miękkie, zaostrzone lub tępe. W optymalnych warunkach przekracza 100 m wysokości i żyje ponad 1300 lat. Najwyższym drzewem w Polsce jest właśnie daglezja. Mierzy 57 m i rośnie niedaleko Mesznej.