Strona główna
>
Lokalna Organizacja Turystyczna BESKIDY - Leśna ścieżka przyrodnicza
>
Beacon YourWay: Ptaki i nietoperze
Ptaki od wieków są traktowane jako latający przyjaciele ludzi. Umilają nam śpiewem leśne spacery, cieszą oczy swoimi kolorami. Od typu lasu zależy skład gatunkowy występującego w nim zespołu ptaków. Jakie ptaki możemy spotkać w Beskidach?
W Polsce występuje aż 9 gatunków dzięciołów. Najmniejszym z nich jest dzięcioł mały, największym dzięcioł czarny, zaś najbardziej rozpowszechnionym i licznym dzięcioł duży. Ich głównym pożywieniem są korniki. Niestety aktywność dzięciołów nie leczy drzew nimi zaatakowanych. W polskich lasach możemy spotkać 6 gatunków sikorek: sikorka bogatka, modraszka, sosnówka, czubatka, czarnogłówka i sikorka uboga. Sikorki żywią się głównie owadami. W czasie zimowym, kiedy pokarmu jest mało, także nasionami, przyczyniając się do ich roznoszenia, a tym samym rozprzestrzeniania się. Bardzo istotną funkcję w leśnych ekosystemach pełnią ptaki drapieżne. To między innymi ptaki szponiaste, takie jak bardzo do siebie podobne jastrząb i krogulec. Co je różni? Krogulec jest znacznie mniejszy i zwinniejszy. Poluje wśród drzew. Jastrząb jest większy, posiada długi ogon, szerokie skrzydła i silne nogi z dużymi szponami. Noc to czas sów. W Polsce występuje ich 10 gatunków. Największą z nich jest puchacz zwyczajny, zaś najliczniejszą i najczęściej spotykaną puszczyk zwyczajny. Sowy są doskonałymi łowcami. Dzięki unikatowej budowie piór ich lot jest prawie bezszelestny, mają świetny słuch, a ich głowa obraca się o 270°.
Sympatią człowieka nie cieszą się niestety nietoperze, mimo że ich rola w ekosystemach jest równie istotna. Nie piją krwi ani nie wkręcają się we włosy, natomiast intensywnie poluję na owady. Jednym z owadów, którymi żywią się nietoperze jest jakże uciążliwy dla nas wszystkich komar. Polskę zamieszkuje około 30 gatunków nietoperzy. Największym występującym u nas nietoperzem jest borowiec wielki. Jego rozpiętość skrzydeł może osiągać 50 cm! W przeciwieństwie do innych gatunków poluje on kiedy jest jasno.
Wiele z ptaków chętnie przyjmie naszą pomoc w postaci gotowych budek lęgowych. Budując je pamiętać jednak należy by budka nie była zbyt mała, a zwłaszcza zbyt płytka, co mogłoby ułatwić drapieżnikom dostęp do piskląt. Budki nie mogą być też zbyt głębokie, by w odpowiednim momencie pisklęta nie miały problemu z wydostaniem się na zewnątrz. Najlepiej korzystać z gotowych wzorów budek lęgowych (budki typu A, A1, B, P), które określają odpowiednie wymiary dla poszczególnych gatunków ptaków. Ważne jest również to, by na wlocie do budki nie montować dodatkowych lądowisk. Ptak doskonale sobie poradzi, kiedy będzie miał tylko otwór wlotowy. Dodatkowe lądowiska ułatwiają drapieżnikom dostęp do piskląt. Dobrą metodą by im to utrudnić jest dodanie dodatkowej warstwy wlotowej, która skróci zasięg łapy drapieżnika.