Strona główna > Muzeum Kinematografii w Łodzi > Beacon YourWay: Muzeum Kinematografii w Łodzi – sale wystawowe Łódź filmowa po 1939 roku (5 sal)

W II połowie lat 40. XX wieku, w Łodzi powstały instytucje kształcące filmowców oraz produkujące filmy i sprzęt dla kinematografii. Łódź pełniła funkcję nieformalnej kulturalnej stolicy Polski, a wraz z rozwojem Wytwórni Filmów Fabularnych stała się stolicą polskiego filmu, czym zasłużyła na przydomek HollyŁódź.
Na wystawie są zaprezentowane instytucje i miejsca, które składały się na HollyŁódź, a także dokumenty i wspomnienia ludzi, którzy ją tworzyli. 
Pierwsze dwie sale to informacje o Szkole Filmowej w Łodzi, jej studentach i sławnych absolwentach. W podwyższonej sali poświęconej Wytwórni Filmów Fabularnych prezentujemy w gablotach akcesoria do pracy: pirotechników, kaskaderów, imitatorów dźwięku oraz pamiątki związane z twórcami filmowymi. Kolejna sala WFF pokazuje zestaw wyjątkowych kostiumów ze znanych produkcji i elementy planu filmowego: kamerę, reflektor i krzesło reżysera. 
W sali obok prezentowane są nagrody filmowe. Słynna statuetka rycerza stojącego na szpuli taśmy filmowej to Oscar, najbardziej pożądana nagroda w świecie kina. Statuetka waży prawie 4 kg i ma około 35 cm wysokości. Wykonana jest ze stopu cyny, antymonu i miedzi, pokrytego 24-karatowym złotem.
Wracamy do sali z kostiumami i kontynuujemy wycieczkę do Opus Filmu. Największym dotychczasowym sukcesem nie tylko tego studia, ale i polskiej kinematografii, jest prezentowany na wystawie Oscar dla filmu Ida w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.