Strona główna > Muzeum Historii Kielc > Beacon YourWay: Kielce Gubernialne

Kielce Gubernialne.

W połowie XIX w. rozwój Kielc został czasowo zahamowany. Miasto, które wcześniej było siedzibą władz wojewódzkich zdegradowano do roli ośrodka powiatowego w guberni radomskiej. Dobrym duchem miasta stał się w tym okresie Tomasz Zieliński pełniący funkcję naczelnika powiatu kieleckiego. Położył on istotne zasługi w unowocześnieniu i upiększeniu miasta, ratując m.in. przed przebudową kielecki pałac. W okresie powstania styczniowego 1863 r. Kielce były istotnym ogniwem powstańczych władz cywilnych i wojskowych. Dopiero jednak jako siedziba władz guberni Kielce zaczynają powoli odradzać się z upadku. Szczególnie mocny wzrost gospodarczy następuje w końcu XIX w., gdy przez miasto przebiega ważna linia kolejowa z Dęblina do Dąbrowy Górniczej. W tym okresie miasto rozbudowuje się, powstają nowe dzielnice i zakłady przemysłowe. Istotną rolę w dziejach miasta odgrywają mniejszości narodowe, Żydzi, Rosjanie i Niemcy. Jest to także okres silnej rusyfikacji będącej wynikiem represji popowstaniowych.

Po lewej stronie przy wejściu znajduje się maszyna Singer, żelazka z duszą które były wykorzystywane w danym zakładzie krawieckim.

Po prawej stronie znajduje się drewniana ławka szkolna, w której na pulpicie można odnaleźć miejsce na kałamarz, oraz charakterystyczne wyżłobienie na piórko. Przyrządy, które posiadali uczniowie w danej szkole.