Strona główna > Muzeum Miasta Łodzi > Beacon YourWay: Poziom -1. Wystawa stała „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań”.

Zapraszamy do poznania wielowątkowej opowieści o przemysłowej metropolii z początku XX w. Wystawa podzielona jest na osiem stref tematycznych, poświęconych wybranym zagadnieniom z życia industrialnej, wielokulturowej Łodzi, a ukazanych na tle fenomenu rozwoju przemysłowego i demograficznego miasta. Przywołuje rzeczywistość, której już nie ma, bo została unicestwiona przez II wojnę światową. Zwiedzający odwiedza gabinet carskiego urzędnika, poznaje łódzkie świątynie i synagogi, po drodze spotyka fabrykanta, zagląda do pracowni grawera i sklepu modystki, by przez prześwit bramy wjazdowej wejść na typowe miejskie podwórze, z którego udaje się do mieszkań łódzkich rodzin.

Zróżnicowana społeczność przemysłowej metropolii reprezentowana jest na ekspozycji przez grono bohaterów mieszkających we wspólnym domu. Na wystawie zaaranżowane są mieszkania rodzin: żydowskiej Goldmanów, polskiej Kaczmarków i niemieckiej Langerów, wypełnione specjalnie dobranymi przedmiotami, związanymi z religią i językiem domowników. Przechadzając się po korytarzu kamienicy, zaglądamy przez uchylone drzwi i przysłuchujemy się rozmowom prowadzonym w jidysz, po polsku i niemiecku.

Obrazu codziennego życia dopełnia wizyta w lokalu zabytkowego magla, a także chwila odpoczynku w kawiarence, dawniej zwanej w Łodzi cukiernią, gdzie rozbrzmiewają dźwięki piosenek z międzywojnia. W podświetlonej witrynie kramu żydowskiego kupca Goldmana zobaczyć można ciekawą kolekcję porcelany i szkła użytkowego ze zbiorów Muzeum. Na przedwojennym podwórku rozbrzmiewa śmiech dzieci, słychać pogawędki sąsiadek przy studni, odgłosy trzepania dywanów, wyładunku węgla do piwnicy czy śpiewu ptaków

Na wystawie obecny jest opiekun ekspozycji, który pomoże w trakcie zwiedzania.