Chałupa ze Sternalic, 1859 rok
Chałupa wybudowana została pod koniec XVII lub na początku XVIII wieku przez zakon franciszkanów, który użytkował ją do połowy XIX wieku. Pełniła u nich prawdopodobnie funkcję domu opieki dla starszych i niezamożnych ludzi. W czasie rozbiórki na jednej z belek stropowych odkryto napis „Fundator Strzelczok 1859”. Przypuszczalnie wówczas budynek przebudowano lub wzniesiono na miejsce starego. Jest to budynek szerokofrontowy, dwutraktowy z przelotową sienią. W sieni na całej jej szerokości występuje arkadowy komin z paleniskiem do piekarnika i wędzarnią. Dom po obu stronach sieni posiada dwie obszerne izby i komory. Przy wejściu od tyłu znajdują się zrekonstruowane piwnice. Przed budynkiem urządzone są ogródki kwiatowe.
Obszerny budynek ze Sternalic wykorzystano na ekspozycję dawnej szkoły wiejskiej, składającą się z izby lekcyjnej i mieszkania nauczyciela z początku XX wieku. Na skromne wyposażenie klasy składają się typowe sprzęty i meble pochodzące z opolskich szkół wiejskich między innymi ławki z ruchomymi siedziskami, katedra nauczyciela, tablica wsparta na drewnianym stojaku, a także metalowa umywalka ze zbiornikiem na wodę. W szafie stojącej obok katedry przechowywane są pomoce szkolne - cyrkle, ekierki, manometry, ciśnieniomierze. Na ścianach powieszono mapę i plansze poglądowe, wśród nich plansze z rysunkami zwierząt chronionych.
W sąsiednim pomieszczeniu, w oszklonych szafkach prezentowane są fotografie, podręczniki, zeszyty i przybory szkolne, wśród których na uwagę zasługują tabliczki łupkowe w drewnianych ramkach, na których pisano specjalnymi rysikami - napis można było zetrzeć gąbką lub szmatką, dzięki czemu tabliczki można było wykorzystywać wielokrotnie. Przedstawiono również pamiątki związane ze szkolnictwem polskim na Śląsku, między innymi polskie podręczniki i czasopisma.
W drugiej części budynku urządzone zostało mieszkanie nauczyciela, składające się z dużego pokoju i małej kuchni. Mieszkanie wyposażono w meble różniące się od sprzętów spotykanych w chłopskich chałupach - meble pochodzą przede wszystkim z miejskich warsztatów stolarskich.