Palmiry są symbolem Pamięci Narodowej
Palmiry odgrywają ważną rolę w świadomości historycznej Polaków, a szczególnie warszawiaków. Świadczy o tym liczba osób odwiedzających cmentarz. Rocznie sięga
200 tys., z przewagą młodzieży.
W Dniu Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny na mogiłach płoną setki zniczy – wyraz pamięci pokoleń.
W Palmirach odbywają się liczne uroczystości i imprezy, których celem jest oprócz oddania hołdu pamięci pomordowanym - kształtowanie postaw patriotycznych młodych Polaków. Przy okazji popularyzują one walory turystyczne i krajoznawcze Kampinoskiego Parku Narodowego oraz krzewią idee aktywnego wypoczynku.
Najstarszą wielką patriotyczną imprezą turystyczną o wieloletniej tradycji jest Centralny Zlot Młodzieży „Palmiry” (organizowany nieprzerwanie od początku lat 60 – tych XX w. przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze). Co roku w jesiennym zlocie bierze udział ok. 3 tys. uczestników z całej Polski. Po zakończeniu części turystycznej wszyscy spotykają się na cmentarzu na apelu poległych, składane są kwiaty i zapalane znicze.
Od kilkunastu lat we wrześniu odbywają się duże uroczystości religijno – patriotyczne z Mszą Świętą, celebrowaną przez Metropolitę Warszawskiego. Udział w nich biorą przedstawiciele najwyższych władz kościelnych i państwowych.
Podniosłe i patriotyczne są też czerwcowe uroczystości Polskiego Stronnictwa Ludowego, upamiętniające kolejne rocznice zamordowania Macieja Rataja – działacza ruchu ludowego, marszałka Sejmu II RP.
W Palmirach organizowane są często uroczystości o charakterze ekumenicznym.
W 2000 r. cmentarz otrzymał dla opieki duszpasterskiej rektora - ks. prałata Tadeusza Jaworskiego.
W ciągu roku przy grobach palmirskich spotykają się m.in. uczestnicy biegów i rajdów rowerowych, biorący udział w imprezach sportowych dla uczczenia pamięci Janusza Kusocińskiego; delegacje szkół, których patronami są osoby tu zamordowane i pochowane; samorządowcy i kombatanci z Legionowa w rocznicę rozstrzelania 190 obywateli Legionowa i okolic; kolarze i przedstawiciele Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów (WTC) dla oddania hołdu zamordowanym sportowcom